Czym są środki ochrony indywidualnej i kiedy się ich używa?

Czym są środki ochrony indywidualnej i kiedy się ich używa?

Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony. Głównie przed dużą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy. W tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu. Taka odzież ochronna to przede wszystkim ochraniacze brzucha, klatki piersiowej, czy barku.

Co to są środki ochrony indywidualnej?

Nadrzędnym celem szkolenia bhp jest wzrost bezpieczeństwa wśród pracowników wszelkich branż. Znajomość przepisów to jednak nie wszystko. Ważne jest wykonywanie pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Obowiązkiem pracownika podczas pracy jest, chociażby stosowanie środków ochrony indywidualnej. Zostały określone przez pracodawcę poprzez ocenę ryzyka zawodowego. Czym mogą być środki ochrony indywidualnej? Przede wszystkim to każdy sprzęt przeznaczony do używania lub noszenia przez pracownika. Ma to na celu jego ochronę przed zagrożeniami. W pracy istnieje wiele zagrożeń, ponieważ praca z maszynami może być niebezpieczna. W takich sytuacjach nakazuje się używać środki ochrony indywidualnej. Co wchodzi w ich skład i jakie są przykłady środków ochrony indywidualnej?

• środki ochrony kończyn – ochraniacze stóp, obuwie ochronne, ochraniacze kolan, łokci, dłoni

• środki ochrony głowy – hełmy,

• środki ochrony twarzy i oczu – okulary ochronne,

• środki ochronny słuchu – nauszniki, wkładki przeciwhałasowe,

• środki ochrony układu oddechowego – kombinezony gazoszczelne,

• środki chroniące przed upadkiem – linki bezpieczeństwa.

Indywidualne wyposażenie ochronne to sprzęt przeznaczony do używania przez pracownika. Stosuje się to w celu jego ochrony przed zagrożeniami. Głównie przed czynnikami niebezpiecznymi, ale i szkodliwymi. W skład wchodzi również wyposażenie dodatkowe użyte w tym celu. Środki ochrony osobistej zapewniają podstawowe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Szczególnie w zakładach produkcyjnych, na halach oraz budowach. Stanowią nieodłączny element przy takich pracach. Stosowanie ich może zabezpieczyć zdrowie każdej osoby podczas wykonywania ciężkich czynności.

Kiedy stosujemy środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony osobistej będą niezbędne, gdy nie da się uniknąć ani wyeliminować zagrożeń. Takie zagrożenia podczas pracy są nieuniknione. Poprzez poprawę organizacji robót oraz zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Decyzję o wdrożeniu środków ochrony indywidualnej podejmuje pracodawca. Zanim jednak zainwestuje w odpowiedni sprzęt, powinien wykonać ocenę ryzyka w zakładzie pracy. Istnieje ryzyko, że pracodawca nie zapewni odpowiednich środków pracownikom. W takich sytuacjach może spotkać go surowa kara. Szczególnie kara pieniężna. Pracownik jest z kolei zobowiązany używać środków ochrony zgodnie z ich przeznaczeniem. Wtedy, gdy występuje zagrożenie to wskazane, jest, aby posiadał odpowiednie zabezpieczenie.  W przeciwnym razie pracownika również mogą spotkać konsekwencje. Pracodawca może bowiem zastosować kary porządkowe wobec pracownika. W momencie, kiedy wykonuje prace bez środków ochrony indywidualnej.

Informacje na temat specyfiki pracy służby BHP.

ul. Grunwaldzka 415, Gdańsk

801 254 789

kontakt@rioinczestochowa.pl