Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

​Powszechne stosowanie elektroniki wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. W dzisiejszych czasach nie potrafimy już funkcjonować bez energii elektrycznej. Porażenie prądem o różnym stopniu może zdarzyć się w domu, ale i w pracy. Jego skutki mogą być naprawdę tragiczne. Każdy powinien wiedzieć na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem. Nawet w szkołach na zajęciach z BHP można nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy.

Od czego zależą skutki porażenia prądem elektrycznym?

Porażenie prądem może mieć naprawdę bardzo poważne konsekwencje. Z tego powodu ważna jest szybka reakcja i właściwe udzielenie pierwszej pomocy przy porażeniu prądem. W najgorszym przypadku może się ono zakończyć zatrzymaniem oddechu i zaburzeniem pracy serca. Migotanie komór, co z kolei może prowadzić do zatrzymania krążenia. Ostatecznie również doprowadzić może do śmierci. Skutkiem takiego porażenia prądem elektrycznym są również rozległe oparzenia. Zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W łagodnych przypadkach będzie to tylko zaczerwienienie skóry.

Inne następstwa mogą doprowadzić do złamanych kości długich czy też uraz kręgosłupa. Ciało ludzkie może być odrzucone na odległość. Ofiara wskutek porażenia prądem może również upaść z wysokości. Wpływ na powstałe obrażenia ma wiele czynników. Przede wszystkim następstwa zależą od rodzaju prądu, a także wysokości napięcia. Najczęściej dochodzi do porażenia prądem o napięciu 220V, płynącym w domowych instalacjach elektrycznych.

W takim przypadku znaczenie ma również droga przepływu. Niebezpieczne są porażenia prądem elektrycznym, przy których prąd przepływa na linii ręka i noga. Wpływ ma również na czas działania prądu elektrycznego. Następstwa porażenia są łagodniejsze, gdy przepływ prądu przez ciało zachodzi do 0,5 sekundy. Temperatura i wilgotność ciała są również bardzo ważne. Wilgotna skóra stawia znacznie mniejszy opór niż sucha.

Jak postępować w przypadku porażenia prądem?

Podczas udzielania pierwszej pomocy przy porażeniu prądem, trzeba zachować szczególną ostrożność. Tak, aby samemu nie ulec wypadkowi. Trzeba mieć na uwadze, że nie wolno dotykać osoby poszkodowanej bez uprzedniego odłączenia od źródła prądu. Najpierw należy odłączyć bezpieczniki, a następnie wyjąć z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego. Użyj do tego celu przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Najbezpieczniejszy będzie plastikowy lub drewniany kij. Pod żadnym pozorem nie można korzystać z metalowych ani miedzianych narzędzi.

W pierwszej kolejności koniecznie trzeba sprawdzić jego przytomność oraz oddech i wezwać karetkę. Jeżeli osoba jest przytomna, można spokojnie oczekiwać na jej przyjazd. Co zrobić, jeśli osoba porażona prądem nie reaguje na pytania ani bodźce bólowe, ale oddycha? Można wykluczyć uraz kręgosłupa i ułożyć go w pozycji bocznej. Jeśli zdiagnozowana zostanie utrata przytomności i zatrzymanie krążenia trzeba udzielić pierwszej pomocy przy porażeniu prądem.

Informacje na temat specyfiki pracy służby BHP.

ul. Grunwaldzka 415, Gdańsk

801 254 789

kontakt@rioinczestochowa.pl