Szkolenia BHP dla pracodawcy i pracowników
Za bezpieczeństwo i higienę w pracy odpowiada przede wszystkim pracodawca, ale także pracownicy. Pracodawca koniecznie powinien stworzyć odpowiednie warunki pracy, jak i szkolić pracowników. Dodatkowo zapewnić instruktaż i instrukcje bezpiecznych zachowań. Do podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Pracodawca zobowiązany jest ponadto do organizowania szkolenia BHP dla pracowników. To właśnie na nim ciąży bowiem obowiązek informacyjny w tym zakresie. Częstotliwość oraz forma szkoleń uzależnione są od rodzaju stanowiska pełnionego przez pracownika.
Szkolenia BHP co ile powinny się odbywać?
Szkolenia BHP dla pracowników powinny być organizowane i prowadzone przez pracodawców. Może się zdarzyć również, że na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne. Uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzieje się to na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Szkolenia BHP pracodawca powinien powtarzać w czasie trwania stosunku pracy pracownika. Głównie w celu utrwalenia wiedzy z tej dziedziny oraz przedstawienia ewentualnych zmian. Kwestia częstotliwości szkoleń BHP dla pracowników związana jest z rodzajem i warunkami wykonywanej pracy.
Szkolenia BHP dla jak często powinny być? Pierwsze okresowe szkolenie BHP dla pracowników powinni odbyć w okresie do 6 miesięcy. Oczywiście od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Takimi osobami są osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści. Pozostali pracownicy natomiast w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku.
Jakie są rodzaje szkoleń BHP?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie BHP dla pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególnie przed dopuszczeniem go do pracy oraz przeprowadzić okresowych szkoleń w tym zakresie. Przepisy mówią o dwóch rodzajach szkoleń BHP dla pracowników:
• wstępne
• okresowe
Szkolenia BHP dla pracowników powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Po zapoznaniu się z instrukcjami pracownik jest zobowiązany potwierdzić ten fakt na piśmie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w jednym przypadku. Podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u innego pracodawcy. Bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Jakie są najważniejsze zasady dotyczące szkoleń?
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków. Szczególnie zadbanie i zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Do nich należy między innymi:
• prowadzenie systematycznych szkoleń BHP dla pracowników
• zapoznanie pracowników z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
• wydawanie szczegółowych instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa
• dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej
Natomiast jeśli przyjmuje się nowego pracownika, jest obowiązek zapewnić mu szkolenie BHP.