Najważniejsze 5 zasad pracy przed komputerem

Najważniejsze 5 zasad pracy przed komputerem

​Praca przed komputerem jedynie na pozór jest bezproblemowa dla naszego zdrowia. Gdy przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że źle przygotowane stanowisko pracy może sprawić, że podczas regularnej pracy przy komputerze zacznie doskwierać nam wiele, mniej, ale i bardziej poważnych, zdrowotnych problemów.

Coraz częściej porusza się temat BHP pracy przed komputerem. Niestety, zarówno wielu pracowników, jak i pracodawców cały czas nie zdaje sobie sprawy z tego, że miejsce pracy wyposażone w jakiekolwiek biurko i jakikolwiek fotel z regulowaną wysokością i podłokietnikami to nie jest opcja wystarczająca.

Oto 5 zasad, które pozwoli nam lepiej zadbać o nasze zdrowie podczas pracy przed komputerem.

1. Odpowiedni fotel biurowy

Bez niego nie mamy szans na ergonomiczne stanowisko pracy. Należy pamiętać, że sam fotel również powinien zaliczać się do tych ergonomicznych, czyli takich, które są dopasowane do wymagań naszego ciała. W praktyce więc im więcej opcji regulacji fotela tym lepiej. Ergonomiczne fotele nie zawsze są drogie, i często można kupić je w cenie 400 czy 500 złotych.

W przypadku foteli kluczowa jest ich stabilność i wygoda. Fotel powinien być miękki, a dodatkowo siedzisko i oparcie powinno być profilowane. Podstawą jest regulacja wysokości, jednak obecne powinny być również podłokietniki, zagłówek oraz poduszka lędźwiowa. Jeżeli każdy z wymienionych elementów będzie regulowany - tym lepiej dla nas.

Należy również pamiętać, że siedzisko powinno być odpowiednik duże – podczas siedzenia powinno sięgać ¾ naszego uda, a dodatkowo siedząc w fotelu, powinniśmy zginać nogi w kolanach pod kątem 90 stopni.

2. Dbanie o wzrok

Należy pamiętać, że kilka godzin spędzonych przed komputerem to prawdziwa katorga dla naszego wzroku. Po pierwsze, jeżeli mamy konieczność posiadania i noszenia albo okularów korekcyjnych, albo soczewek, koniecznie należy się w nie wyposażyć. Jeżeli stawiamy na okulary, warto wybrać nie tylko ładną oprawkę, ale również szkła wysokiej klasy, najlepiej wyposażone przynajmniej w antyrefleks, chociaż coraz popularniejsza staje się też powłoka blue blocker, blokująca niebieskie światło generowane przez monitory i matryce w naszych laptopach.

Jeżeli nasze oczy pieką, powinniśmy wyposażyć się w wysokiej jakości krople do oczu, a jeżeli to nie pomoże, konieczna jest konsultacje z lekarzem.

3. Wybór odpowiedniego biurka

Do zestawu z fotelem ergonomicznym, potrzebne jest również biurko odpowiedniej jakości. Powinno być ono spore, i to nie tylko na szerokość, ale również na głębokość. Klawiatura i myszka zawsze powinny być w zasięgu naszej ręki, a dodatkowo klawiatura powinna być na tyle odsunięta od krawędzi biurka, by podczas pisania mieć ręce ułożone na biurku, a nie wiszące w powietrzu. W tym przypadku konieczne będzie również odpowiednie dostosowanie podłokietników w fotelu biurowym, by odpowiednio podtrzymywały nasze ręce podczas pracy przy komputerze.

4. Zachowanie odpowiedniej odległości od monitora

Kiedy pracujemy na komputerze, kluczowe jest, by zachować odpowiednią odległość od monitora lub matrycy laptopa. Kwestię te poruszają również przepisy BHP, które nakazują, by odległość nas, jako pracownika, od monitora, wynosiła przynajmniej 40 cm, i nie powinna być większa, niż 75 cm.

Istotne jest również źródło światła w danym pokoju, będzie to więc okno, albo lampa (lub lampy). Nigdy nie powinny one znajdować się za monitorem czy laptopem, lecz obok niego.

Odpowiednia odległość od monitora lub laptopa nie tylko pozwoli nam zadbać o wzrok, ale również nie garbić się i utrzymywać pozycję, która jest wygodna dla naszych mięśni, pleców i samego kręgosłupa.

5. Odpoczynek w pracy przy komputerze

Gdy pracujemy przy komputerze przez niemal cały dzień, nie powinniśmy zapominać o odpoczynku. Na każdą godzinę pracy, powinna przypadać przerwa, wynosząca około 5 minut. W tym czasie powinniśmy oczywiście nie patrzeć ani w monitor, ani w inne ekrany, w tym ekrany telefonów, bardziej powinniśmy skupić się np. na tym, co jest za oknem. Specjaliści sugerują, by przynajmniej na kilka chwil skupić się na czymś, co oddalone jest od nas naprawdę znacznie.

Dodatkowo, co godzinę powinniśmy zmienić pozycję, w której pracujemy, dzięki czemu odciążymy poszczególne mięśnie, jednocześnie co jakiś czas obciążając inne. Dzięki temu nie powinniśmy narzekać na różnorodne bóle czy kontuzje związane z przeciążeniami. Zadbaj o swoje zdrowie i zasady BHP Odpowiednia pozycja przy komputerze i przestrzeganie powyższych zasad to często nie tylko wymagania BHP, ale również oznaka dbania o nasze zdrowie i zdrowy rozsądek – należy pamiętać, że leczenie problemów zdrowotnych, również spowodowanych pracą może być dla nas i nieprzyjemne, i kosztowny.

Informacje na temat specyfiki pracy służby BHP.

ul. Grunwaldzka 415, Gdańsk

801 254 789

kontakt@rioinczestochowa.pl